ANA SAYFA
GÜNCEL
SİYASET
EKONOMİ
EĞİTİM
TARIM
HAYVANCILIK
SAĞLIK
BELDELER - KÖYLER
SPOR
GAZETEMİZDEN


Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  HAYIRLI OLSUN
  BOĞAZLIYAN´DA HİZMETTE VAR DÜRÜST İNSANLAR İÇİN HUZURDA VAR
  ÖZALP, VEFAT ETTİ
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  KARATAŞ TEŞEKKÜR ETTİYorumlananlar
  KAPLAN AKP’DEN ADAY OLDU
  AK KURTLARLA İŞİMİZ OLMAZ
  KULİSLERİN ADAYLARI
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  NE SAĞDAYIZ, NE SOLDAYIZ

GAZETE MANŞETLERİ

BOĞAZLIYAN HABERLERİ

BRUCELLA UYARISI

03.07.2009


Hayvandan insana geçme özelliğine sahip, tedavisi oldukça güç zoonoz bir hastalık olan Brucella ile mücadelede köklü çözüme ulaşılmasının planlandığı bildirildi.Süt sığırcılığında, yüksek ve kaliteli ürün elde edilmesi için yetiştiricilere her türlü koruyucu hizmeti sunduklarını belirten İlçe Tarım Müdürü İmran Garip, Brucella aşı çalışmasına başlanıldığını söyledi.

Hayvandan insana geçme özelliğine sahip, tedavisi oldukça güç zoonoz bir hastalık olan Brucella ile mücadelede köklü çözüme ulaşılmasının planlandığını ifade eden Garip, Brucella ekonomik kayıplarının yanı sıra insan sağlığını da etkilemesi nedeniyle salgın hayvan hastalıkları ile mücadelede ilk sıralarda yer alıyor dedi.

İlçe genelinde hayvan yetiştiriciliği yapan ve 2009 yılı hayvancılık desteklemelerinden yararlanmak isteyen çiftçileri uyaran Garip, anaç sığır, suni tohumlamadan doğan buza, anaç koyun ve keçi ile brucella aşısı desteklemelerinden faydalanmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartları dile getirdi.

            Brusella’nın süt veriminde azalma, damızlık değerini kaybetmesi, yavru atma ve kısırlık gibi hem yetiştirici hem de ülke ekonomisi açısından ciddi kayıplara yol açtığını kaydeden Garip, süt ve süt ürünleri ile insana bulaşabilen bu hastalığı engellemek için dişi buzağılara yapılan aşının 7 yıl boyunca etkili olduğunu vurguladı.

Yetiştiriciler tarafından yavru atma hastalığı olarak tabir edilen Brucella hastalığına karşı aşı çalışmasının sürdüğünü anlatan Garip, buzağıları 3 ayını tamamlayan yetiştiricilerin zaman kaybetmeden aşıyı yaptırmaları gerekmektedir diye konuştu.

Kısa adı TURK-VET olan Hayvan Kayıt Sistemindeki verilere göre, yetiştiricilere ait hayvanlara ulaşılarak hem küpeleme ve hem de aşılama işlemlerinin kaydedildiğini belirten Garip, bu hastalığı taşıyan bir hayvanın bulunduğu ahırdaki ya da sürüdeki tüm hayvanlara Brucella bulaşma riski olup, bunun önüne geçmeye çalışmak temel hedefimizdir dedi.

Garip, şöyle devam etti.

“Bu hastalığın oluşturduğu tehdit, öncelikle hayvan için olmak üzere insanlık için de oldukça ciddi boyuttadır. Bu konuda yapılacak en güzel davranış ise vakti geldiğinde aşının yaptırılmasıdır. Bunun yanında buzağı desteklemesinden faydalanmak isteyen yetiştiriciler başvurularında buzağılarına Brucella aşısı yaptırmış olması şartı aranmaktadır. Gerekli aşıları yapılmamış buzağılara destekleme ödemesi yapılmayacaktır.”

Garip, hayvancılıkla uğraşan tüm yetiştiricilerin koruyucu sağlık hizmetlerinden azami ölçüde faydalanmaya davet ettiklerini ifade ederek, çünkü hayvanlarımız hastalığa yakalanmadan önce gerekli tedbirleri almak hem daha ekonomik olmakta, hem de diğer hayvanlara hastalık bulaşması riskini ortadan kaldırmaktadır, uyarısında bulundu.


Bu haber 4337 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm YorumlarYaş Otuz Altı
. .
HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ, YA SONRASI
HÜSEYİN TARİKÇİ
NAKİT PARA DÖNMÜYOR ...
EROL TARİKÇİ
LANET OLASI SİGARA
FATİH TARİKÇİDoviz KurlarıHava Durumu

YOZGAT

KAYSERI

YOZGAT

KAYSERI

 
SON EKLENENLER

galeriGenel Bilgiler
Tarih
Cografya
Turizm
Ekonomi
Kültür ve Gelenekler
İdari Yapı
Kaymakam Kemal Bey
Bogazliyan Ünlüleri
Görülecek Yerler
Kaymakamlar
Belediye Başkanları
Kent Rehberi
Telefon Rehberi
Beldeler ve Köyler
Fotoğraf Galerisi
İlgili Linkler
   

ANKETLER >>
jgjgh
Veritabanında kayıtlı seçenek bulunamadı!?


Bu ankete kişi katıldı.

www.bogazliyancaglayan.com
© Eylül 2008 - Bütün hakları saklıdır.  l  0 354 645 12 39   l 
e-posta :bilgi@bogazliyancaglayan.com   l  MSN: medyacaglayan66@hotmail.com