ANA SAYFA
GÜNCEL
SİYASET
EKONOMİ
EĞİTİM
TARIM
HAYVANCILIK
SAĞLIK
BELDELER - KÖYLER
SPOR
GAZETEMİZDEN


Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  HAYIRLI OLSUN
  BOĞAZLIYAN´DA HİZMETTE VAR DÜRÜST İNSANLAR İÇİN HUZURDA VAR
  ÖZALP, VEFAT ETTİ
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  KARATAŞ TEŞEKKÜR ETTİYorumlananlar
  KAPLAN AKP’DEN ADAY OLDU
  AK KURTLARLA İŞİMİZ OLMAZ
  KULİSLERİN ADAYLARI
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  NE SAĞDAYIZ, NE SOLDAYIZ

GAZETE MANŞETLERİ

BOĞAZLIYAN HABERLERİ

ŞAP AŞISI BAŞLADI

16.03.2010


İlkbahar ve sonbahar ayları olmak üzere yılda 2 defa büyük ve küçükbaş hayvanların aşılanma çalışmalarına başlanıldı. İlçe Tarım Müdürü Garip; “Aşı sayesinde büyük ve küçük baş hayvanlar en az 6 ay hastalıktan korunuyor.”İlçemizde ilkbahar dönemi şap aşısı kampanyası başladı. Küçükbaş hayvanların aşılanması yüzde 80 oranında tamamlandı. Büyükbaş hayvanlarda ise aşılama çalışması sürüyor.

Ülke hayvancılığında önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığının kontrol altına alınabilmesi için büyük ve küçükbaş hayvanların her yıl düzenli olarak uygulanan ilkbahar dönemi koruyucu şap aşısına başlanıldığı bildirildi.

İlçe Tarım Müdürü İmran Garip, Boğazlıyan’da yaklaşık 28 Bin’e yakın kayıtlı büyük ve küçükbaş hayvanın bulunduğunu söyledi.

Hayvan hastalıkları ile mücadele amacıyla yürütülen şap aşısı kampanyasının ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki kez uygulandığını kaydeden Garip, Boğazlıyan’da 10 Bin büyükbaş ve 18 Bin’de küçükbaş hayvanın aşılama kampanyasının sürdüğünü söyledi.

Kampanya süresince büyük ve küçükbaş hayvan varlığının en az yüzde 90-95’inin aşılanmasının hedeflendiğini belirten Garip, 2010 yılı ilkbahar dönemi şap aşısı kampanyasının başladığını ve küçükbaş hayvanların yüzde 80’inin aşılandığını söyledi.

Kampanya kapsamında tüm hayvanlara koruyucu aşı yapılacağını anlatan Garip, “Şap hastalığı büyük ve küçükbaş hayvan varlığı için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Aşı sayesinde hayvanlar en az 6 ay hastalıktan korunuyor. Ülke hayvancılığında önemli ekonomik kayıplara neden olan şap hastalığının kontrol altına alınabilmesi için hayvanların her yıl düzenli olarak ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde koruyucu şap aşısı uygulanıyor” diye konuştu.

Bu kapsamda Boğazlıyan merkez ve kasabalarda yaklaşık 10 Bin Büyükbaş ve 18 Bin’de küçükbaş hayvanın aşılanma işlemine başlanıldığını bildiren Garip, hastalıktan korunmanın yolunun, hayvanların 6 ay aralıklarla yılda iki kez ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde aşılanmasıyla mümkün olacağına dikkati çekti.

Garip, besicilerin kayıplarını asgariye indirmek için şap aşısına karşı duyarlı davranmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.


Bu haber 3954 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm YorumlarYaş Otuz Altı
. .
HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ, YA SONRASI
HÜSEYİN TARİKÇİ
NAKİT PARA DÖNMÜYOR ...
EROL TARİKÇİ
LANET OLASI SİGARA
FATİH TARİKÇİDoviz KurlarıHava Durumu

YOZGAT

KAYSERI

YOZGAT

KAYSERI

 
SON EKLENENLER

galeriGenel Bilgiler
Tarih
Cografya
Turizm
Ekonomi
Kültür ve Gelenekler
İdari Yapı
Kaymakam Kemal Bey
Bogazliyan Ünlüleri
Görülecek Yerler
Kaymakamlar
Belediye Başkanları
Kent Rehberi
Telefon Rehberi
Beldeler ve Köyler
Fotoğraf Galerisi
İlgili Linkler
   

ANKETLER >>
jgjgh
Veritabanında kayıtlı seçenek bulunamadı!?


Bu ankete kişi katıldı.

www.bogazliyancaglayan.com
© Eylül 2008 - Bütün hakları saklıdır.  l  0 354 645 12 39   l 
e-posta :bilgi@bogazliyancaglayan.com   l  MSN: medyacaglayan66@hotmail.com