ANA SAYFA
GÜNCEL
SİYASET
EKONOMİ
EĞİTİM
TARIM
HAYVANCILIK
SAĞLIK
BELDELER - KÖYLER
SPOR
GAZETEMİZDEN


Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  HAYIRLI OLSUN
  BOĞAZLIYAN´DA HİZMETTE VAR DÜRÜST İNSANLAR İÇİN HUZURDA VAR
  ÖZALP, VEFAT ETTİ
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  KARATAŞ TEŞEKKÜR ETTİYorumlananlar
  KAPLAN AKP’DEN ADAY OLDU
  AK KURTLARLA İŞİMİZ OLMAZ
  KULİSLERİN ADAYLARI
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  NE SAĞDAYIZ, NE SOLDAYIZ

GAZETE MANŞETLERİ

BOĞAZLIYAN HABERLERİ

TOPRAK ANALİZİ UYARISI

02.04.2010


Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan, Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olan Çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliğin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Alparslan; “Mazot, gübre ve toprak analizi destekleme uygulamalarında ödemeye esas toplam arazi büyüklüğü alt sınırı 1 dekar olmakla birlikte üst sınırın bulunmuyor. Çiftçilerimiz ÇKS’ye kayıtlı arazilerini Boğazlıyan Ziraat Odası bünyesinde bulunan Tarım Bakanlığı onaylı Toprak Analiz Laboratuarında analiz yaptırmak suretiyle ÇKS kayıtlarına işleterek Toprak analiz desteğinden faydalanabilecek.”

            Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteklemesi başvurularının 31 Aralık 2010 tarihine kadar müracaat edilmesi gerektiğini açıklayan Alparslan, ÇKS’ ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için her 50 dekarlık alan için bir analiz yapılmalıdır dedi.

“Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuarlarda 01 Ocak 2010 tarihi ile son müracaat tarihi olan 31 Aralık 2010 tarihi arasında toprak analizi yaptırarak Tebliğin Ek-2’sinde yer alan Toprak Analizi Formu ve analiz raporu ile müracaat edilmesi gerekmektedir” diyen Alparslan, 50 dekarın altındaki tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için toprak analizi yaptırılması şartının aranmayacağını bildirdi.

50 dekarın altındaki alan için toprak analizi yaptırılması halinde bu alan da toprak analizi destekleme ödemesinden faydalanacağını anlatan Alparslan, 20, 30 veya 40 dekarlık arazilerde toprak analizi yaptırmak suretiyle toprak analiz desteğinde 1 dekara 2,50 TL olmak üzere destek yapılacağını söyledi.

Alparslan, şunları kaydetti.

“50 dekarlık tarım arazisi büyüklüğünden; işletme ya da parsel büyüklüğünün değil, ÇKS  ‘Üretim Sezonu İşletme Kaydı’ ‘Arazi Bilgileri’ bölümünde yer alan her bir arazideki     ‘Kullanılan Alan’ da belirtilen ekilen ya da işlenen alan toplamının kendi mülkiyetinde olan, kiralamak suretiyle kullandığı alan vb. anlaşılması gerekmektedir.

Her bir toprak analizi numunesinin 50 dekarlık alanı temsil etmesi nedeniyle; Arazi toplamının 50’ye bölünmesiyle ortaya çıkacak sayının bir üst tamsayıya yuvarlanmasıyla bulunan numune sayısı destek hesabında dikkate alınacaktır.”

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan, konuyla ilgili örnek vererek, 117 dekarlık alan için 3 adet toprak analizi yaptırılması durumunda alanın tamamı gübre desteğine tabi olacaktır. Bu alan için bir adet toprak analizi raporu getirilmiş ise sadece 50 dekarlık kısmı gübre desteğine tabi olacaktır. Şayet hiç toprak analizi raporu getirilmemiş ise bu alanın tamamı gübre desteğine tabi olmayacaktır dedi.

Mazot, gübre ve toprak analizi destekleme uygulamalarında ödemeye esas toplam arazi büyüklüğü alt sınırı 1 dekar olmakla birlikte üst sınırın bulunmadığını ifade eden Alparslan, çiftçilerimiz ÇKS’ye kayıtlı arazilerini Boğazlıyan Ziraat Odası bünyesinde bulunan Tarım Bakanlığı onaylı Toprak Analiz Laboratuarında analiz yaptırmak suretiyle ÇKS kayıtlarına işleterek Toprak analiz desteğinden faydalanabileceklerini söyledi.

Analiz ücretleri 2009 yılında olduğu gibi 2010 yılında da 20 TL olarak belirlendiğini belirten Alparslan, doğru ve güvenilir bir toprak analizinin faydaları oldukça fazladır. Çiftçilerimizin toprak analizini sadece desteklemede kullanılacak araç olarak görmeyip doğru gübre kullanmakta en etkili yol olarak görmesinin tavsiye edileceğini sözlerine ekledi.


Bu haber 4333 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm YorumlarYaş Otuz Altı
. .
HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ, YA SONRASI
HÜSEYİN TARİKÇİ
NAKİT PARA DÖNMÜYOR ...
EROL TARİKÇİ
LANET OLASI SİGARA
FATİH TARİKÇİDoviz KurlarıHava Durumu

YOZGAT

KAYSERI

YOZGAT

KAYSERI

 
SON EKLENENLER

galeriGenel Bilgiler
Tarih
Cografya
Turizm
Ekonomi
Kültür ve Gelenekler
İdari Yapı
Kaymakam Kemal Bey
Bogazliyan Ünlüleri
Görülecek Yerler
Kaymakamlar
Belediye Başkanları
Kent Rehberi
Telefon Rehberi
Beldeler ve Köyler
Fotoğraf Galerisi
İlgili Linkler
   

ANKETLER >>
jgjgh
Veritabanında kayıtlı seçenek bulunamadı!?


Bu ankete kişi katıldı.

www.bogazliyancaglayan.com
© Eylül 2008 - Bütün hakları saklıdır.  l  0 354 645 12 39   l 
e-posta :bilgi@bogazliyancaglayan.com   l  MSN: medyacaglayan66@hotmail.com