ANA SAYFA
GÜNCEL
SİYASET
EKONOMİ
EĞİTİM
TARIM
HAYVANCILIK
SAĞLIK
BELDELER - KÖYLER
SPOR
GAZETEMİZDEN


Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  HAYIRLI OLSUN
  BOĞAZLIYAN´DA HİZMETTE VAR DÜRÜST İNSANLAR İÇİN HUZURDA VAR
  ÖZALP, VEFAT ETTİ
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  KARATAŞ TEŞEKKÜR ETTİYorumlananlar
  KAPLAN AKP’DEN ADAY OLDU
  AK KURTLARLA İŞİMİZ OLMAZ
  KULİSLERİN ADAYLARI
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  NE SAĞDAYIZ, NE SOLDAYIZ

GAZETE MANŞETLERİ

BOĞAZLIYAN HABERLERİ

KANSER UYARISI

09.04.2010


1-7 Nisan kanser haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Gökçınar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser görülme sıklığında artış olduğunu ifade etti.Boğazlıyan Sağlık Grup Başkanı Dr. Celal Naci Gökçınar, kanser bıraktığı sakatlıklar, tedavideki yüksek maliyetler nedeni ile ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara neden olduğunu ve önemli bir halk sağlığı sorunu olarak da gündemdeki yerini korumaktadır dedi.

-“ÖLÜM ORANINDA KANSER İKİNCİ SIRAYA YERLEŞTİ”-

Bundan yirmi yıl önce yurdumuzda dördüncü en büyük ölüm nedeni olan kanser günümüzde nedeni bilinen ölümler arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sıraya yükseldiğini kaydeden Dr. Gökçınar, kanser nedeniyle ölümlerde ilk sırayı erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanserinin aldığını söyledi.

“Hücrelerin kontrolsüz çoğalmaları olarak tanımlanan kanserin oluşum süresi kanser türlerine göre değişiklik gösterir” diyen Dr. Gökçınar, kanserler köken aldıkları doku ve organlara göre isimlendirilir. Kanserin oluştuğu organa göre belirti ve bulguları değişmektedir dedi.

Boğazlıyan Sağlık Grup Başkanı Dr. Celal Naci Gökçınar, kanserin sebepleri arasında çevresel nedenler, kimyasal maddeler, viral enfeksiyonlar ve sigaranın rolü büyüktür. Tüm kanser ölümlerinin yüzde 30-40’ı sigara ile ilgilidir diye konuştu.

Dr. Gökçınar, şu bilgileri verdi.

“Kanserlerin görülme sıklığını azaltabilecek koruyucu önlemler ile bireyleri kansere riskli hale getirecek etmenler tanımlanmıştır. Bu nedenle bireylerin kanser konusunda bilinçlenmeleri kanserin kontrolünde en önemli unsurdur. Günümüzde kanser kontrol programları ağırlıklı olarak erken tanı çalışmalarına dayanmaktadır. Dünya sağlık örgütü kanserin erken belirtisi kabul edilen yedi uyarı işareti ise İdrar yapma ve dışkılama alışkınlıklarında değişmeler, Kapanmayan yaralar, Anormal ve beklenmedik kanama, akıntı Memede ve vücudun başka yerinde kitle, Hazımsızlık ve yutma güçlüğü, İnatçı öksürük , Siğil ve benlerde değişme.”

 Dr. Gökçınar, bu belirtilerden birini 15 gün süre ile kendisinde hisseden kişi hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır dedi.

-Kanserden Korunma

Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunun unutmaması gerektiğine dikkat çeken Dr. Gökçınar, korunmada önce kanserden korkmamak önemlidir. Korku hekime gitmeyi önler. Bu durumda da hastalığın teşhisini ve önlenmesini engeller. Tüm kanserlerin yüzde 70-80’inde sebebin çevresel faktörler olduğu tahmin edilmektedir. Kanser yapıcı etkileri bilinen maddelerden korunmak, kanserden korunmada en önemli faktördür dedi.

Dr. Gökçınar, korunma yollarını ise şu şekilde açıkladı.

“Tütün ve tütün ürünleri ve alkol alımından kaçınmak. Güneşte uzun süre kalmamak. Katran, asbest, vinil klorür ve boya sanayinde çalışanların periyodik olarak kontrollerinin düzenli olarak yapılması. Şişmanlığın önlenmesi (şişman kişilerde kanser riski 2 kat fazladır.) Yağ alımının azaltılması. Meyve ve sebze gibi posalı ve bol lifli besinlerin yenilmesi. A ve C vitaminininden zengin besinlerin yenilmesi. Tuzlu, nitritli ve salamura yiyeceklerin azaltılması kanserde korunmada önemli faktörlerdir.”

Bu nedenle hiçbir rahatsızlık duyulmasa bile yılda bir kez mutlaka genel sağlık kontrolünden geçilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Gökçınar, Sağlık Grup Başkanlığı olarak 1-7 Nisan kanser haftası ve tüm yıl boyunca okullarda halkın yoğun olduğu yerlerde, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarımızda kanserden korunma ve erken teşhise yönelik eğitim çalışmalarımız devam edecektir şeklinde konuştu.


Bu haber 4042 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm YorumlarYaş Otuz Altı
. .
HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ, YA SONRASI
HÜSEYİN TARİKÇİ
NAKİT PARA DÖNMÜYOR ...
EROL TARİKÇİ
LANET OLASI SİGARA
FATİH TARİKÇİDoviz KurlarıHava Durumu

YOZGAT

KAYSERI

YOZGAT

KAYSERI

 
SON EKLENENLER

galeriGenel Bilgiler
Tarih
Cografya
Turizm
Ekonomi
Kültür ve Gelenekler
İdari Yapı
Kaymakam Kemal Bey
Bogazliyan Ünlüleri
Görülecek Yerler
Kaymakamlar
Belediye Başkanları
Kent Rehberi
Telefon Rehberi
Beldeler ve Köyler
Fotoğraf Galerisi
İlgili Linkler
   

ANKETLER >>
jgjgh
Veritabanında kayıtlı seçenek bulunamadı!?


Bu ankete kişi katıldı.

www.bogazliyancaglayan.com
© Eylül 2008 - Bütün hakları saklıdır.  l  0 354 645 12 39   l 
e-posta :bilgi@bogazliyancaglayan.com   l  MSN: medyacaglayan66@hotmail.com