ANA SAYFA
GÜNCEL
SİYASET
EKONOMİ
EĞİTİM
TARIM
HAYVANCILIK
SAĞLIK
BELDELER - KÖYLER
SPOR
GAZETEMİZDEN


Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  HAYIRLI OLSUN
  BOĞAZLIYAN´DA HİZMETTE VAR DÜRÜST İNSANLAR İÇİN HUZURDA VAR
  ÖZALP, VEFAT ETTİ
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  KARATAŞ TEŞEKKÜR ETTİYorumlananlar
  KAPLAN AKP’DEN ADAY OLDU
  AK KURTLARLA İŞİMİZ OLMAZ
  KULİSLERİN ADAYLARI
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  NE SAĞDAYIZ, NE SOLDAYIZ

GAZETE MANŞETLERİ

BOĞAZLIYAN HABERLERİ

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI VEREM!

11.01.2011


Boğazlıyan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Serkan Özkan, Türkiye’de yılda yaklaşık 17 bin yeni verem hastasının ortaya çıktığını söyledi.Günümüz çağının en ölümcül ve sinsi hastalığı veremin kontrol altına alınabilmesi için, modern tıp’ın oldukça ilerlemiş durumda olduğu ve bu hastalık zamanında farkedildiğinde doğru müdahale ile kontrol altına alınabildiği bildirildi.

Boğazlıyan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Serkan Özkan, Türkiye’de yılda yaklaşık 17 bin yeni verem hastasının ortaya çıktığını söyledi.

Dr. Özkan, Veremin etkeni “Mycobacterium tuberculosis” basilidir. Uzun sürede çoğalır. Kültürde 2-6 haftada üreyen ve oksijenli ortamda yaşayan bir basildir dedi.

-Verem Bulaşması

“Verem basilin kaynağı, tedavi görmemiş aktif akciğer ve gırtlak (larinks) veremi olan hastalıklardır” diyen Dr. Özkan, basil hava yolu ile bulaşır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır dedi ve şunları kaydetti.

“Verem hastalığı, en çok akciğerleri tutar. Hastalığın tuttuğu diğer organlar, akciğer zarları, lenf bezleri, kemikler, böbrekler, beyin zarlarıdır. Vücudun bütün organlarında hastalık yapabilir. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. Basil kaynağı ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması bulaşmada önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Ortalama 2-3  haftada bulaştırıcılık büyük oranda yok olur.”

-Verem Hastalığının Belirtileri

Boğazlıyan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Serkan Özkan, “verem hastalığının belirtileri ise genel yakınmalar: halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi. Akciğer yakınmaları: öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs, sırt, yan ağrısı, nefes darlığıdır. Gırtlak veremi ses kısıklığı yapabilir. Diğer organları tutan verem hastalığında ilgili organa ait semptomlar olabilir. İki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir. Veremin Tedavisi: Veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Verem tedavisi standarttır” dedi.

Dr. Özkan, BCG aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve öldüren verem hastalıklarını önlemede çok etkili olduğunu belirtti.

Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere ücretsiz olarak yapılmakta olduğunu ifade eden Dr. Özkan, aşı zamanı geçilirse 6 yaşa kadar aşı yapılabilir diye konuştu.

Dr. Özkan, verem şüphesi bulunan hastaların mutlaka enyakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


Bu haber 3725 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm YorumlarYaş Otuz Altı
. .
HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ, YA SONRASI
HÜSEYİN TARİKÇİ
NAKİT PARA DÖNMÜYOR ...
EROL TARİKÇİ
LANET OLASI SİGARA
FATİH TARİKÇİDoviz KurlarıHava Durumu

YOZGAT

KAYSERI

YOZGAT

KAYSERI

 
SON EKLENENLER

galeriGenel Bilgiler
Tarih
Cografya
Turizm
Ekonomi
Kültür ve Gelenekler
İdari Yapı
Kaymakam Kemal Bey
Bogazliyan Ünlüleri
Görülecek Yerler
Kaymakamlar
Belediye Başkanları
Kent Rehberi
Telefon Rehberi
Beldeler ve Köyler
Fotoğraf Galerisi
İlgili Linkler
   

ANKETLER >>
jgjgh
Veritabanında kayıtlı seçenek bulunamadı!?


Bu ankete kişi katıldı.

www.bogazliyancaglayan.com
© Eylül 2008 - Bütün hakları saklıdır.  l  0 354 645 12 39   l 
e-posta :bilgi@bogazliyancaglayan.com   l  MSN: medyacaglayan66@hotmail.com