ANA SAYFA
GÜNCEL
SİYASET
EKONOMİ
EĞİTİM
TARIM
HAYVANCILIK
SAĞLIK
BELDELER - KÖYLER
SPOR
GAZETEMİZDEN


Site İçi Arama

Çok Okunanlar
  HAYIRLI OLSUN
  BOĞAZLIYAN´DA HİZMETTE VAR DÜRÜST İNSANLAR İÇİN HUZURDA VAR
  ÖZALP, VEFAT ETTİ
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  KARATAŞ TEŞEKKÜR ETTİYorumlananlar
  KAPLAN AKP’DEN ADAY OLDU
  AK KURTLARLA İŞİMİZ OLMAZ
  KULİSLERİN ADAYLARI
  AKP’NİN ADAYI COŞAR
  NE SAĞDAYIZ, NE SOLDAYIZ

GAZETE MANŞETLERİ

BOĞAZLIYAN HABERLERİ

MİLLİ ŞEHİT KEMAL BEY ANILDI

11.04.2015


10 Nisan 1919´da asılarak idam edilen, 14 Ekim 1922 tarihinde de "Milli Şehit" ilan edilen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey, ölümünün 96´ıncı yıldönümünde ilçemizde düzenlenen törenle anıldı.                Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey, Ermeni ayaklanmasının önlenmesi amacıyla çıkarılan tehcir uygulamasında hatalı olduğu iddiasıyla yargılandı ve bu davadan aklandı. Ancak işgalci güçlerin baskısıyla Osmanlı Hükümeti tarafından idam edildi.

                Bakanlar Kurulu kararıyla 14 Ekim 1922 tarihinde "Milli Şehit" ilan edilen Kaymakam Mehmet Kemal Bey için ölümünün 96’ıncı yıldönümünde, görev yaptığı Boğazlıyan Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi.

                Törene, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Boğazlıyan Kaymakamı Ahmet Dilsiz, Garnizon Komutanı Üsteğmen Ferit Çimen, Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Cumhuriyet Başsavcısı Olcay Özdemir, Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanı Melik Durmaz, Emniyet Müdürü Ekrem Süzer ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve öğrencilerle vatandaşlar katıldı.

                Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Kaymakam Kemal Bey Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törende bir konuşma yapan Vali Yazıcı 1915 olaylarına değinerek, "Osmanlı İmparatorluğu 600 yıldan fazla hüküm sürmüştür. Ve Dünyanın en büyük devletlerinden birisidir. Anadolu bir süre uygarlığa beşik yapmıştır. Aslında Anadolu'da bizden daha önce yaşayan kavim Ermeniler. Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde. Ermenilerin en çok rahat ettiği ve mutlu olduğu dönem Selçuklu ve Osmanlı dönemidir. Bizanslılar her türlü işkence yapmış, Ermeniler ırk olarak, yaşam olarak, Anadolu Selçuklular ve Osmanlılar döneminde yaşamlarının en güzel günlerini geçirdiler. Osmanlı'dan sonrada 80-90 yıl Rus esareti adı altında yaşadı. Şu anda müstakil devletleri var" dedi.

                Vali Yazıcı şöyle devam etti.

                "Osmanlı, Selçuklu isteseydi bir ırkı yok edebilirdi. 600 yıl boyunca bizden daha rahat ettiler. Eğer şu an sıkıntı çeken varsa oda kendi kavimleri yüzünden Ermenistan sıkıntı çekiyor. Kendi hataları veya kendi alışkanlıklarıdır. Cenab-ı Allah bu millete hiç bir zaman zulümü nasip etmedi, ettirmedi. Bu duygularla Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey'i rahmetle anarken, böyle bir şehidin hatıralarının canlandırıldığı, iade edildiği bir ilçede yaşıyor olmanızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah Türk milletine zeval vermesin. Şu anda etrafında tek demokrasiyi en güzel şekilde çalıştıran, ayakta dimdik duran ve Dünya'da sözü geçen, şu son bir iki yıl içerisinde bile cumhuriyetimizi ve devletimizi yıkma ve karıştırmaya teşebbüs ettiler. Ama muvakkat olamadılar. Mevla bu milleti dirayetli ve dimdik bir şekilde ayakta kılsın."

                Konuşmaların ardından Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey'in özgeçmişi okundu.


Bu haber 883 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :Bu Habere Yapılan Yorumlar (0)

Tüm YorumlarYaş Otuz Altı
. .
HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ, YA SONRASI
HÜSEYİN TARİKÇİ
NAKİT PARA DÖNMÜYOR ...
EROL TARİKÇİ
LANET OLASI SİGARA
FATİH TARİKÇİDoviz KurlarıHava Durumu

YOZGAT

KAYSERI

YOZGAT

KAYSERI

 
SON EKLENENLER

galeriGenel Bilgiler
Tarih
Cografya
Turizm
Ekonomi
Kültür ve Gelenekler
İdari Yapı
Kaymakam Kemal Bey
Bogazliyan Ünlüleri
Görülecek Yerler
Kaymakamlar
Belediye Başkanları
Kent Rehberi
Telefon Rehberi
Beldeler ve Köyler
Fotoğraf Galerisi
İlgili Linkler
   

ANKETLER >>
jgjgh
Veritabanında kayıtlı seçenek bulunamadı!?


Bu ankete kişi katıldı.

www.bogazliyancaglayan.com
© Eylül 2008 - Bütün hakları saklıdır.  l  0 354 645 12 39   l 
e-posta :bilgi@bogazliyancaglayan.com   l  MSN: medyacaglayan66@hotmail.com